Nixie Tube Manufacturer

Výroba a prodej digitronů

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Hlavní stránka Nixie tube Rodan CD47/GR-414
Nixie tube Rodan CD47/GR-414
Email Tisk PDF

Aktualizace 20.2.2019


 

Digitron JP47 je již ve výrobě a vyrábí se na sklad. Nejedná se o rovnocennou kopii Rodanu CD47, Rodan mi posloužil pouze jako vzor k rozměrům, podobnost je ale znatelná. Mým cílem bylo vytvořit originální řešení a přiblížit se rozměrově Rodanu a to se povedlo, více se dočtete na této stránce.

Chci Vám představit nějaká technická specifika mého digitronu JP47, viz dále:

*Vnější průměr baňky je 75 mm.

*Výška číslic je v rozmezí 135 až 140 mm.

*Celková výška digitronu je minimálně o 15 mm větší než u Rodanu.

*Elektrické napájecí hodnoty jsou velice podobné jako u Rodanu, u Argonu jsou mírně zvýšené.

*Číslovka jedna není ve tvaru I ale ve tvaru klasické arabské číslice JEDNA (1), ostatní číslovky jsou ve stejném stylu a tvaru jako u Rodanu. Sled číslic od předu je tento: 6, 7, 5, 8, 4, 3, 9, 2, 0, 1 (stejně jako u Rodanu). Můj digitron neobsahuje pomocnou anodovou mřížku (Rodan jí má uprostřed skladby číslovek). Pomocná mřížka u Rodanu je proto, protože Rodan má černěnou anodovou klec, je to zřejmě kvůli lepšímu vyzařování tepla a zamezení zrcadlového efektu, nedošlo by tedy k úplnému rozsvícení číslovek 9, 2, 0, 1 z důvodu nehomogenního elektrického pole. Na testovacím originálním Rodanu to tak bylo následně prokázáno. Po pokusném vyleštění klece anody z vnitřní strany, odebrání pomocné mřížky, vyčerpání a naplnění plynem, všechny číslovky svítili bez sebemenších problémů.

*Číslovky jsou řešené ohýbáním a svářením z nerez drátu 316L (Rodan má stejné řešení).

*Hlavní izolační korálky jsou bílé barvy typu Matubo Whell 6mm, jsou kalibrované a přesné, mezi ně je vložen bílý korálek Matubo 8/0 a na něj je navlečený nerezový držák číslice, korálky jsou potom navlečeny na nerezový drát a tím celá sestava drží pohromadě. Konce nosných drátků jsou nabodovány na klec anody. V budoucnu možná bude rozdíl v barvě když výrobce korálků bude měnit odstín. Jde o mnohem levnější variantu než keramická varianta, korálky z keramiky jsou předražené a zbytečně by to zvedlo cenu digitronu.

*Mřížka anody je řešená z komerčně vyráběného svařovaného nerez pletiva 316L a roztečí ok 11,5 mm a je uložena diagonálně (Rodan má mřížku anody leptanou z plechu, styl vzhledu je ale podobný).

*Objímka patice je z komerčně vyráběné Al roury 80x2 mm, která je nakrácena na potřebnou délku a na soustruhu je jedna strana ohraněna dovnitř, tento lem zajišťuje sklolaminátovou destičku s přívodními piny. Al objímka je cca o 10 mm delší než u Rodanu, protože zcela zakrývá utavenou čerpací trubičku a nevyčnívá tedy ve formě polohového ozubu jako u Rodanu, u Rodanu slouží zároveň jako kryt utavené trubičky. Objímka je na soustruhu vyleštěna do matova leštící utěrkou na Cu roury bez další úpravy lakováním anebo mořením.

*Přívodní piny jsou rozmístěny do čtverce (Rodan je má do kruhu), jsou z nerez oceli 316L a jsou nabodovány přímo na vodiče skleněné patice bez nastavování jiným materiálem, izolace mezi vodiči je řešena silikonovou bužírkou. Spodek patice je plný bez otvorů a pájecích bodů.

*Číslování digitronů je na zadní části anody řešeno formou římských číslic černou barvou.

*Životnost digitronu není zatím definitivně stanovena (ještě neuplynul dostatečný čas u testovaného prototypu), jeden kus jede na provozní parametry a druhý kus jede skoro na dvojnásobné hodnotě proudu. Předpokládaná životnost bude ale podobná jako byla u Rodanu. Pro trh v ČR a v EU bude záruka v rámci zákona 2 ROKY, delší záruku v budoucnu neplánuji a komu toto nebude vyhovovat, ten digitron nekoupí.

*Balení a ochrana digitronů bude řešena formou potrubního mirelonu 76/9 mm a zabalení do fólie. Luxusní balení v klabičkách s molitanovou výstelkou a znakem výrobce nebude dodáváno, to je podle mého názoru pouze hra na efekt zvyšující konečnou cenu digitronu a následně jí tímto efektem odůvodnit a omluvit.

DODATEK:

Jdu cestou co nejlevnějších výrobních nákladů. Snažím se proto využívat standardně vyráběné díly určené k jiným účelům jako stavební komponenty pro svůj výrobek a tím mohu nabídnout zájemcům obří digitron za přijatelnou cenu. Výrobní náklady tohoto digitronu jsou necelých 600,- korun za kus a můj zisk bude tedy 1900,- korun z jednoho kusu. V případě nutnosti (pokud se objeví nějaký nový levnější výrobce) mám velký prostor na snížení ceny a v případě konkurence s radostí zlevním třeba na hodnotu Náklady/Zisk 1:1, to je 1200,- korun za jeden digitron. Mým přáním je, aby se do výroby vložila i Čína a aby výrobců digitronů bylo stále více a aby bylo vyráběno dostatek dalších typů. Pokud by měl někdo zájem se také pustit do výroby digitronů, jsem připraven osobně a zcela bezplatně poskytnout veškeré své zkušenosti, kompletní výrobní postupy, kalkulaci potřebného vybavení a materiálu a celý řetězec dodavatelů komponentů. Mám ve výrobě několik funkčních vylepšení a zjednodušení, která mi ušetřila mnoho peněz za vybavení. Kompletní potřebné výrobní vybavení laboratoře jsem dával dohromady dva roky a vešel jsem se do částky 50 tisíc korun.

 


 

Cena jednoho digitronu bude 2.500,- Kč, cena už je stanovena jako konečná, nebudu plátcem DPH. Tento digitron se bude prodávat pod názvem JP47.

Prodej bude zahájen v roce 2020.